W dniu 06 grudnia 2024 Siergiej Ławrow (RUS MSZ) udzielił wywiadu Tuckerowi Carlsonowi. Podczas wypowiedzi zastosował szereg technik manipulacji, które zasługują na przybliżenie:
Wybrane techniki dezinformacji w wypowiedzi Siergieja Ławrowa
🔴 Odwracanie logiki pojęć i obrazu winy: Wina za rozpoczęcie wojny jest przenoszona na Ukrainę, a działania Rosji są fałszywie przedstawiane jako „obrona” lub „interwencja humanitarna”.
🔴 Demonizowanie Ukrainy: Ławrow przedstawia Ukrainę jako represyjne i niemoralne państwo, czym chce legitymizować wojnę i przedstawiać ją jako „konieczną” w celu ochrony praw ludności rosyjskojęzycznej.
🔴 Dezinformacja i półprawdy: Ławrow sugeruje, że wojna jest sterowana przez USA, podważa prawo Ukrainy do samostanowienia oraz inspiruje sceptycyzm wobec polityki obronnej Zachodu, w tym poparcia dla działań wspierających Ukrainę.
🔴 Tworzenie fałszywego obrazu Zachodu: Ławrow w swojej wypowiedzi w sposób manipulacyjny przedstawia Rosję jako państwo racjonalne, odpowiedzialne i dążące do pokoju, kontrastując to z rzekomo “nieodpowiedzialnymi” i prowokacyjnymi działaniami Zachodu.
🔴 Odwołanie do strachu: Wywoływanie lęku przed nuklearną eskalacją wojny ma na celu “przekonanie” odbiorców do wsparcia negocjacji na warunkach korzystnych dla Rosji.
🔴 Użycie języka emocjonalnego: Ławrow zastosował język nacechowany emocjonalnie („musimy bronić naszych interesów”, „zagrożenie egzystencjalne”) czym podtrzymuje atmosferę zagrożenia i “uzasadnia” działania jako konieczne i moralne.
Publikacja została zrealizowana w ramach projektu MUGA: Przeciwdziałanie dezinformacji i analiza zagrożeń dla bezpieczeństwa informacyjnego w Mołdawii, Ukrainie, Gruzji i Armenii.
Projekt finansowany z budżetu państwa w ramach konkursu Ministra Spraw Zagranicznych RP „Dyplomacja publiczna 2024-2025 – wymiar europejski i przeciwdziałanie dezinformacji”.
Publikacja wyraża wyłącznie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.