11
Najnowsza aktywność

3

Najnowsza aktywność

Rosyjska propaganda uderza we współpracę obronną Estonii i Finlandii.

Rosyjska propaganda nieustannie manipuluje narracją na temat współpracy obronnej państw bałtyckich i skandynawskich. Najnowsza odsłona tych działań został oparta na podważeniu i manipulowaniu informacjami nt wywiadu jakiego udzielił fińskim mediom szef estońskich sił obronnych, generał dywizji Andrus Merilo o współpracy wojskowej między Finlandią a Estonią.

Rosyjska propaganda nieustannie dąży do destabilizacji relacji międzynarodowych oraz osłabienia sojuszy NATO w Europie. Ostatni tekst opublikowany przez prokremlowskie “media”, w którym opisano współpracę obronną między Estonią a Finlandią, stanowi doskonały przykład takiej manipulacji informacyjnej. Przedstawia on działania tych krajów jako prowokacje skierowane przeciwko Rosji, kreując fałszywy obraz ich współpracy jako działań agresywnych i “samobójczych”.

Kluczowe narracje propagandowe w tekście:

  1. Demonizacja państw bałtyckich i skandynawskich: Propaganda przedstawia kraje, takie jak Estonia czy Finlandia, jako “współwinnych” podsycania tzw. rusofobii w Europie. Opisuje ich działania jako irracjonalne i nieroztropne, próbując umniejszyć ich niezależną politykę bezpieczeństwa oraz współpracę obronną w ramach NATO.
  2. Oszukiwanie opinii publicznej o intencjach Zachodu: Kremlowskie “media” starają się wzmocnić przekaz, że kraje bałtyckie i skandynawskie działają jedynie jako marionetki Zachodu, szczególnie Stanów Zjednoczonych. Propaganda przekonuje, że te kraje realizują obce interesy, kosztem własnego bezpieczeństwa, co ma na celu podważenie zaufania do rządów i ich decyzji oraz relacji transatlantyckich.
  3. Straszenie konsekwencjami polityki obronnej: Propagandowy przekaz stara się wzbudzić strach, sugerując, że kraje NATO prowadzą politykę “militarystyczną”, która może doprowadzić do zniszczenia ich miast w razie konfliktu z Rosją. W rzeczywistości, współpraca między NATO a państwami bałtyckimi i skandynawskimi ma na celu zabezpieczenie regionu przed ewentualnymi zagrożeniami, a nie prowokowanie Rosji.
  4. Wykorzystywanie strachu przed “eskalacją”: Artykuł przedstawia fałszywie współpracę wojskową między państwami NATO jako prowokację, która może doprowadzić do “eskalacji konfliktu”. Tym samym Kreml stara się zniechęcić do wzmacniania zdolności obronnych w regionie, sugerując, że każde wzmocnienie sił obronnych jest prowokowaniem Rosji.

Cel propagandy

Rosyjskie media próbują zastraszyć i zniechęcić wybrane grupy społeczne krajów bałtyckich i skandynawskich do dalszej współpracy obronnej. Propaganda podważa również ich suwerenność w podejmowaniu decyzji dotyczących bezpieczeństwa regionu. Tego typu narracje mają na celu osłabienie wsparcia społecznego dla współpracy obronnej w krajach bałtyckich i skandynawskich, a także zdyskredytowanie NATO.

Przekaz kierowany do wewnątrz rosyjskiego społeczeństwa ma na celu “ugruntowanie” fałszywego wrażenia, że Rosja jest zmuszana do działań obronnych przez agresywne działania sąsiadów co umożliwia propagandzie kształtowanie fałszywego obrazu Rosji jako państwa prowokowanego i zagrożonego agresywna polityką Zachodu.

Wnioski

Polityka dezinformacyjna Kremla adresowana do wewnątrz ma utwardzać syndrom oblężonej twierdzy Kremla. Propaganda kierowana do opinii publicznej Zachodu, w tym w szczególności środowisk antysystemowych i prorosyjskich w Europie, stawia sobie za cel rozbicie jedności w ramach NATO oraz osłabienie wspólnej polityki bezpieczeństwa Zachodu.

Narracje, które przedstawiają państwa bałtyckie i skandynawskie jako marionetki Zachodu lub agresorów, są częścią szerszej strategii dezinformacyjnej Kremla. O tym niedługo w kolejnej Publikacji nt rosyjskiej propagandy skierowanej przeciwko Litwie, Łotwie i Estonii.


Autor: Katarzyna Wojda – Redakcja Disinfo Digest


Udostępnij!

Otwórz PDF i wydrukuj