12
Najnowsza aktywność

Jak rosyjska propaganda grozi Zachodowi eskalacją i bankructwem. W ostatnich tygodniach zaobserwowano wzrost intensywności prokremlowskich przekazów medialnych, które próbują kształtować zafałszowany obraz relacji Rosji z Unią Europejską w kontekście wojny w Ukrainie. Przykładem takiej narracji jest materiał propagandowy pod tytułem: „Podżeganie do konfliktów na naszych granicach dopiero się zaczyna”. W poniższym artykule przeprowadzono analizę najważniejszych motywów ideologicznych i retorycznych obecnych w tym przekazie.

3

Najnowsza aktywność

Rosyjska propaganda wykorzystuje incydent w Mielniku, aby dyskredytować Wojsko Polskie i operację „Bezpieczne Podlasie”

Rosyjska propaganda wykorzystuje incydent w Mielniku, w którym Daniel H. oddał strzały z karabinu w kierunku cywilnego pojazdu, jako pretekst do dyskredytowania Wojska Polskiego.W przekazach dezinformacyjnych podkreśla się rzekomy brak profesjonalizmu, dyscypliny oraz niezdolność polskiej armii do zapewnienia bezpieczeństwa. Ataki te są częścią szerszej kampanii wymierzonej w operację „Bezpieczne Podlasie” oraz w wizerunek Sił Zbrojnych RP i ich dowództwa.W relacjach propagandowych akcentuje się przede wszystkim narracje dezinformacyjne:🔴 Dowództwo Wojska Polskiego jest niekompetentne, nie sprawuje kontroli nad wojskiem.
🔴 Jednostki wojskowe są niezdyscyplinowane i zdeprawowane.
🔴 Żołnierze pozbawieni pomocy psychologów uciekają w używki, pijaństwo, “strzelanie do cywili”.
🔴 Polacy zamieszkujący tereny objęte operacją “Bezpieczne Podlasie” są narażeni na zagrożenia ze strony polskich żołnierzy.
🔴 Zaangażowanie Wojska Polskiego w NATO skutkuje obniżeniem zdolność do obrony kraju.Bieżąca odsłona ataków informacyjnych realizowanych przeciwko Wojsku Polskiemu ma na celu m. in.:🔴 Wywołanie wrażenia, że Wojsko Polskie nie jest w stanie skutecznie bronić kraju ani zapewnić bezpieczeństwa obywatelom.
🔴 Zastraszanie odbiorców poprzez kreowanie narracji o rzekomej bezradności i „kryzysie” wewnątrz polskich sił zbrojnych.
🔴 Podważenie zaufania do polityki obronnej Polski oraz do jej współpracy z NATO i USA.Rosyjskie przekazy propagandowe przedstawiają incydent w Mielniku jako „dowód” na nieprofesjonalizm Wojska Polskiego, kwestionując wiarygodność Polski jako partnera w obszarze bezpieczeństwa. Sugerują, że słabe wyszkolenie żołnierzy to efekt niewłaściwej polityki obronnej i kadrowej. Propaganda sugeruje również, że polskie siły zbrojne są "zbyt skoncentrowane na współpracy z sojusznikami z NATO"  kosztem własnej stabilności wewnętrznej.Całość działań dezinformacyjnych pokazuje, jak Rosjanie wykorzystali pojedyńczy incydent do manipulacji i szerzenia szerszych, fałszywych narracji. Ich nadrzędnym zamiarem pozostaje podważenie wiarygodności i zdolności obronnych Wojska Polskiego.

Rosyjska propaganda wykorzystuje incydent w Mielniku, w którym Daniel H. oddał strzały z karabinu w kierunku cywilnego pojazdu, jako pretekst do dyskredytowania Wojska Polskiego.

W przekazach dezinformacyjnych podkreśla się rzekomy brak profesjonalizmu, dyscypliny oraz niezdolność polskiej armii do zapewnienia bezpieczeństwa. Ataki te są częścią szerszej kampanii wymierzonej w operację „Bezpieczne Podlasie” oraz w wizerunek Sił Zbrojnych RP i ich dowództwa.

W relacjach propagandowych akcentuje się przede wszystkim narracje dezinformacyjne:

🔴 Dowództwo Wojska Polskiego jest niekompetentne, nie sprawuje kontroli nad wojskiem.
🔴 Jednostki wojskowe są niezdyscyplinowane i zdeprawowane.
🔴 Żołnierze pozbawieni pomocy psychologów uciekają w używki, pijaństwo, “strzelanie do cywili”.
🔴 Polacy zamieszkujący tereny objęte operacją “Bezpieczne Podlasie” są narażeni na zagrożenia ze strony polskich żołnierzy.
🔴 Zaangażowanie Wojska Polskiego w NATO skutkuje obniżeniem zdolność do obrony kraju.

Bieżąca odsłona ataków informacyjnych realizowanych przeciwko Wojsku Polskiemu ma na celu m. in.:

🔴 Wywołanie wrażenia, że Wojsko Polskie nie jest w stanie skutecznie bronić kraju ani zapewnić bezpieczeństwa obywatelom.
🔴 Zastraszanie odbiorców poprzez kreowanie narracji o rzekomej bezradności i „kryzysie” wewnątrz polskich sił zbrojnych.
🔴 Podważenie zaufania do polityki obronnej Polski oraz do jej współpracy z NATO i USA.

Rosyjskie przekazy propagandowe przedstawiają incydent w Mielniku jako „dowód” na nieprofesjonalizm Wojska Polskiego, kwestionując wiarygodność Polski jako partnera w obszarze bezpieczeństwa. Sugerują, że słabe wyszkolenie żołnierzy to efekt niewłaściwej polityki obronnej i kadrowej. Propaganda sugeruje również, że polskie siły zbrojne są “zbyt skoncentrowane na współpracy z sojusznikami z NATO” kosztem własnej stabilności wewnętrznej.

Całość działań dezinformacyjnych pokazuje, jak Rosjanie wykorzystali pojedynczy incydent do manipulacji i szerzenia szerszych, fałszywych narracji. Ich nadrzędnym zamiarem pozostaje podważenie wiarygodności i zdolności obronnych Wojska Polskiego.


Udostępnij!

Otwórz PDF i wydrukuj