12
Najnowsza aktywność

3

Najnowsza aktywność

“Przedwyborcza” propaganda Łukaszenki

03/01/2025: Mechanizmy "przedwyborczej" propagandy Łukaszenki: Demonizacja opozycji, strach przed zagrożeniem zewnętrznym i narracja o dobrobycie.Białoruska propaganda rozwija narracje o „złym Zachodzie” oraz przedstawia Łukaszenkę jako gwaranta bezpieczeństwa i dobrobytu w związku ze zbliżającymi się „wyborami” na Białorusi.Planowane na 26 stycznia 2025 roku „wybory” są poprzedzone wieloletnią kampanią propagandową, trwającą od czasu sfałszowanych wyborów w 2020 roku. W najnowszym #DisInfoPack prezentujemy wybrane perswazje, które w ostatnich dniach pojawiają się w wypowiedziach białoruskich „ekspertów” zaangażowanych w działania propagandowe związane z nadchodzącymi "wyborami".Propaganda reżimu Łukaszenki stosuje klasyczne mechanizmy dezinformacji aby tworzyć u Białorusinów wizerunek władzy jako ośrodka gwarantującego bezpieczeństwo i dobrobyt wbrew celowym i agresywnym działaniom "czynników zewnętrznych".Tzw. "czynnik zewnętrzny" to rzekoma agresywna i destabilizacyjna polityka Ukrainy, krajów bałtyckich, Polski, Unii Europejskiej czy Stanów Zjednoczonych.Wykorzystanie narracji o zagrożeniu zewnętrznym jest wykorzystywane do konsolidacji społeczeństwa i legitymizacji reżimu w Mińsku.Techniki propagandowe:Demonizacja opozycji: Opozycja z 2020 roku jest przedstawiana jako przestępcza, nieodpowiedzialna i destrukcyjna, co ma "uzasadniać" jej marginalizację.Porównania historyczne: Odwołania do biedy lat dziewięćdziesiątych mają na celu pokazanie kontrastu między trudną przeszłością a osiągnięciami obecnych władz.Budowanie wrażenia opieki: Propaganda o spotkaniach z obywatelami w zakładach pracy, młodzieżą w szkołach mają wzmocnić poczucie "troski władzy o losy narodu".Strach przed zewnętrznym wrogiem: Eksponowanie zagrożeń zewnętrznych służy mobilizacji i uzasadnianiu autorytarnej kontroli.Wybrane linie perswazji:🔴 Brak działań "lekkomyślnej opozycji" w kampanii wyborczej jest czynnikiem stabilizującym wybory.
🔴 Proces wyborczy nie był wolny od prób destabilizacji ze strony Polski, Ukrainy i krajów bałtyckich.
🔴 Białorusinów mobilizuje do wyborów “niestabilność międzynarodowa sprowokowana” polityką Ukrainy, krajów bałtyckich, Polski, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych.
🔴 Rozważna polityka i „kurs obrany przez głowę państwa” mają gwarantować Białorusi pokój i dobrobyt.

03/01/2025: Mechanizmy “przedwyborczej” propagandy Łukaszenki: Demonizacja opozycji, strach przed zagrożeniem zewnętrznym i narracja o dobrobycie.

Białoruska propaganda rozwija narracje o „złym Zachodzie” oraz przedstawia Łukaszenkę jako gwaranta bezpieczeństwa i dobrobytu w związku ze zbliżającymi się „wyborami” na Białorusi.

Planowane na 26 stycznia 2025 roku „wybory” są poprzedzone wieloletnią kampanią propagandową, trwającą od czasu sfałszowanych wyborów w 2020 roku. W najnowszym #DisInfoPack prezentujemy wybrane perswazje, które w ostatnich dniach pojawiają się w wypowiedziach białoruskich „ekspertów” zaangażowanych w działania propagandowe związane z nadchodzącymi “wyborami”.

Propaganda reżimu Łukaszenki stosuje klasyczne mechanizmy dezinformacji aby tworzyć u Białorusinów wizerunek władzy jako ośrodka gwarantującego bezpieczeństwo i dobrobyt wbrew celowym i agresywnym działaniom “czynników zewnętrznych”.

Tzw. “czynnik zewnętrzny” to rzekoma agresywna i destabilizacyjna polityka Ukrainy, krajów bałtyckich, Polski, Unii Europejskiej czy Stanów Zjednoczonych.

Wykorzystanie narracji o zagrożeniu zewnętrznym jest wykorzystywane do konsolidacji społeczeństwa i legitymizacji reżimu w Mińsku.

Techniki propagandowe:

Demonizacja opozycji: Opozycja z 2020 roku jest przedstawiana jako przestępcza, nieodpowiedzialna i destrukcyjna, co ma “uzasadniać” jej marginalizację.

Porównania historyczne: Odwołania do biedy lat dziewięćdziesiątych mają na celu pokazanie kontrastu między trudną przeszłością a osiągnięciami obecnych władz.

Budowanie wrażenia opieki: Propaganda o spotkaniach z obywatelami w zakładach pracy, młodzieżą w szkołach mają wzmocnić poczucie “troski władzy o losy narodu”.

Strach przed zewnętrznym wrogiem: Eksponowanie zagrożeń zewnętrznych służy mobilizacji i uzasadnianiu autorytarnej kontroli.

Wybrane linie perswazji:

🔴 Brak działań “lekkomyślnej opozycji” w kampanii wyborczej jest czynnikiem stabilizującym wybory.
🔴 Proces wyborczy nie był wolny od prób destabilizacji ze strony Polski, Ukrainy i krajów bałtyckich.
🔴 Białorusinów mobilizuje do wyborów “niestabilność międzynarodowa sprowokowana” polityką Ukrainy, krajów bałtyckich, Polski, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych.
🔴 Rozważna polityka i „kurs obrany przez głowę państwa” mają gwarantować Białorusi pokój i dobrobyt.


Udostępnij!

Otwórz PDF i wydrukuj