13
Najnowsza aktywność

3

Najnowsza aktywność

Chińska propaganda o NATO.

Chińska propaganda o NATO: Analiza wybranych wątków propagandowych identyfikowanych w październiku 2024 roku.

Chiny stosują złożone operacje propagandowe, w tym dezinformacyjne, aby osłabić pozycję Zachodu na arenie międzynarodowej. Jednym z głównych założeń chińskiej propagandy jest krytyka NATO, które w kontekście militarnym, politycznym i technologicznym jest fałszywie przedstawiane jako narzędzie hegemonii USA.

Celem publikacji jest analiza narracji na temat NATO pojawiających się w chińskich „mediach” w ostatnich tygodniach. Jak Sojusz jest przedstawiany w propagandzie Chińskiej Partii Komunistycznej oraz jakie mechanizmy dezinformacyjne są wykorzystywane w tym celu.

NATO jako prowokator globalnej destabilizacji.

W chińskiej propagandzie NATO często przedstawiane jest jako źródło destabilizacji globalnego bezpieczeństwa. W chińskich „mediach” NATO jest przedstawiane jako „prowokator”, którego działania prowadzą do eskalacji konfliktów w Europie i Azji. W kontekście wojny na Ukrainie chińska propaganda podtrzymuje dezinformację i obarczanie NATO odpowiedzialnością za wybuch wojny poprzez jego tzw. “politykę rozszerzania na Wschód”, ignorując przy tym “rosyjskie obawy o bezpieczeństwo”.

„Wojna wróciła do Europy przez NATO”. Jednym z kluczowych punktów chińskiej narracji jest stwierdzenie, że NATO sprowadziło wojnę na terytorium Europy. W kontekście wojny rosyjsko-ukraińskiej, chińska propaganda sugeruje, że „uparta ekspansja NATO na Wschód” stanowi główną przyczynę napięć, które doprowadziły do konfliktu. Chiny kreują obraz NATO jako organizacji zagrażającej bezpieczeństwu Rosji i eskalującej militarne napięcia, wpływające na bezpieczeństwo Europy i globalny ład.

NATO jako narzędzie USA – „Marionetka Waszyngtonu”. Kolejna główna narracja w chińskiej propagandzie to przedstawienie NATO jako marionetki USA, organizacji, która jest całkowicie zależna od woli Waszyngtonu. W tej narracji NATO nie działa na rzecz swoich członków, ale realizuje interesy USA na świecie. Chińskie “media” podkreślają, że w ciągu ostatnich lat sekretarze generalni NATO, w tym Jens Stoltenberg, pełnili rolę „papug” powtarzających politykę Waszyngtonu, a nie niezależnych liderów.

NATO jako globalny egzekutor amerykańskiej woli. Narracja o NATO jako „globalnym egzekutorze wojskowym USA” ma kształtować fałszywy obraz roli, jaką organizacja jest rzekomo wykorzystywana do realizacji celów Waszyngtonu. Chińska propaganda twierdzi, że NATO, zamiast być neutralnym sojuszem, działa jako narzędzie do realizacji celów USA i rozprzestrzeniania ich dominacji. Tego typu narracja jest uwiarygadniania propagandą opartą na krytyce interwencji NATO w Afganistanie, Libii czy na Bałkanach, gdzie Sojusz jest przedstawiany jako armia realizująca politykę amerykańskiego imperializmu.

NATO jako zagrożenie dla regionu Azji i Pacyfiku. W chińskiej propagandzie NATO krytykowane jest za próby rozszerzenia wpływów na region Azji i Pacyfiku. Chińska narracja wskazuje na to, że NATO ingeruje w sprawy regionalne, celowo tworząc “napięcia i militarne wyzwania”, szczególnie wobec Chin. Działania te są przedstawiane destabilizujące, ponieważ, według chińskich propagandy, dla większości państw Azji, bezpieczeństwo regionalne jest priorytetem, a nie globalna konfrontacja z Chinami. W tym kontekście, NATO jest przedstawiane jako organizacja, która dąży do destabilizacji Azji i jest zagrożeniem dla pokoju w regionie.

NATO a przyszłość – niezdecydowanie i podziały. Z chińskiej perspektywy propagandowej, NATO jest organizacją, która zmaga się z wewnętrznymi podziałami. Pod rządami Jensa Stoltenberga NATO miało zmagać się z rosnącymi napięciami między państwami członkowskimi, które nie zawsze były w stanie uzgodnić wspólne cele (politykę agresji), szczególnie w kwestii pomocy dla Ukrainy. W chińskim dyskursie politycznym promowany jest obraz NATO jako niespójnego, słabnącego i agresywnego.

Rola Marka Rutte jako nowego lidera NATO. Chińska propaganda odnosi się również do przyszłości NATO pod przewodnictwem Marka Rutte. Chiny spekulują, że nowy sekretarz generalny NATO nie będzie w stanie wprowadzić znaczących zmian w polityce sojuszu. Rutte jest przedstawiany jako polityk, który będzie kontynuował dotychczasową “linię amerykańską”.

Podsumowanie: NATO w oczach Chin – zagrożenie dla globalnego pokoju. Chińska propaganda konsekwentnie kreuje obraz NATO jako organizacji, która nie pełni swojej pierwotnej roli obrońcy pokoju, ale jest agresywnym narzędziem amerykańskiej hegemonii. Chiny osłabiają wizerunek NATO na arenie międzynarodowej, przedstawiając je jako „prowokatora globalnych kryzysów”, „wojskowego egzekutora USA” i zagrożenie dla regionu Azji i Pacyfiku. Dodatkowo, chińskie “media” podkreślają wewnętrzne podziały w NATO oraz zmieniające się wyzwania związane z rosnącym niezadowoleniem w USA i brakiem jednoznacznej strategii w kwestii relacji z Chinami. W efekcie, chińska propaganda nie tylko krytykuje NATO za jego rzekome nieodpowiedzialne działania, ale także stara się przekonać opinię publiczną, że organizacja ta nie jest w stanie pełnić roli stabilizatora globalnego pokoju, a wręcz przeciwnie – przyczynia się do jego erozji.

Chińska propaganda nie ustaje w kształtowaniu negatywnego wizerunku NATO, przedstawiając sojusz jako agresora, który prowadzi ekspansję, destabilizuje ład międzynarodowy i prowokuje globalny konflikt. W kolejnej odsłonie tej kampanii, Pekin wykorzystuje manipulacje i selektywny dobór informacji, aby przedstawić politykę bezpieczeństwa Sojuszu w fałszywym kontekście, sugerując, że stanowi one zagrożenie nie tylko dla Rosji, ale także dla Chin. Propaganda ta ma na celu kreowanie wrażenia, że NATO prowadzi politykę ekspansji i prowokacji, co jest skrajną dezinformacją.


Opracował: Tadeusz Kania – Redakcja Disinfo Digest


Udostępnij!

Otwórz PDF i wydrukuj