9
Najnowsza aktywność

English

3

Najnowsza aktywność

W ostatnich dniach białoruska propaganda promowała wypowiedzi Dowódcy Sił Powietrznych i Wojsk Obrony Powietrznej Białorusi Andrieja Łukjanowicza. Omawiany “meldunek”, przedstawiony białoruskim “dziennikarzom”, …

Wstęp Pablo Gonzalez (Paweł Rubcow) 28 lutego 2022 roku Pablo González Yagüe został aresztowany przez ABW podczas zbierania materiałów na granicy polsko-ukraińskiej. Postawiono mu …

Rosyjska dezinformacja o udziale Polski i krajów bałtyckich w ukraińskiej operacji w regionie Kurska.

Ukraińskie uderzenie na region Kurska jako “próba rzucenia na terytorium Rosji polsko-bałtyckiego ugrupowania”. Analiza propagandy Kremla. Wybrane aspekty:

Rosyjska propaganda stale intensyfikuje swoją narrację o zagrożeniu ze strony NATO. Trwające ukraińskie uderzenie w regionie Kurska jest wykorzystywane przez rosyjski aparat wpływu m. in. na użytek tej propagandowej układanki. Aparat wpływu, wykorzystując wypowiedzi “ekspertów” takich jak Aleksander Artamonow, próbuje przedstawić sytuację na zachodnich granicach Rosji jako część strategii NATO mającej na celu bezpośredni atak na Rosję.

Demonizacja NATO: Budowanie narracji o zagrożeniu.

Jednym z głównych celów propagandy jest demonizacja NATO. Rosyjska narracja stale przedstawia Sojusz jako agresora, który rzekomo testuje granice Rosji w celu wywołania konfliktu. Wypowiedzi Artamonowa są tego doskonałym przykładem. Propagandysta stwierdził, że operacja prowadzona przez Siły Zbrojne Ukrainy w regionie Kurska to „symulacja” działań, które mogłyby być przeprowadzone przez NATO. Tego rodzaju przekaz ma na celu podtrzymanie wrogości wobec Sojuszu oraz legitymizowanie rosyjskich działań ofensywnych, które Rosjanie opierają na dezinformacji o prowadzeniu działań obronnych, wyprzedzających wobec agresywnej polityki NATO.

Dezinformacja na temat operacji wojskowej: Tworzenie fałszywej rzeczywistości.

Kolejnym kluczowym elementem propagandy w cytowaniach “eksperta” jest dezinformacja dotycząca bezpośredniego zaangażowania Polski i państw bałtyckich w operacje w regionie Kurska. Artamonow fałszywie sugeruje, że w działania na terenie obwodu kurskiego zaangażowane są jednostki polskie i bałtyckie. Rosyjski aparat propagandowy, promując takie informacje, stara się po raz kolejny przedstawić NATO a szczególnie Polskę, Litwę i Łotwę jako państwa agresywne, planujące inwazję na Rosję.

Podsycanie teorii spiskowych: Kreowanie obrazu NATO jako agresora.

Wypowiedzi Artamonowa wpisują się także w szerszą strategię propagandową, której celem jest podsycanie teorii spiskowych i dezinformacji o NATO. Rosyjski propagandysta sugeruje, że operacja w obwodzie kurskim jest częścią większego planu NATO, który ma na celu otwarcie nowego frontu przeciwko Rosji. Tego rodzaju narracja jest nie tylko dezinformująca, ale również wykorzystana na użytek działań mobilizujących rosyjskie społeczeństwo do poparcia agresywnych działań wojskowych Kremla (propaganda od wielu lat posługuje się dezinformacją o rosyjskim ataku na Ukrainę jako działaniu koniecznym dla obrony kraju przed rzekomym zagrożeniem).

Manipulacja informacją: Propagandyści pod wizerunkiem “ekspertów”.

Propaganda Kremla często wykorzystuje autorytet rzekomych “ekspertów wojskowych”, takich jak Aleksander Artamonow, aby wzmocnić wiarygodność swoich przekazów. Artamonow, prezentowany jako specjalista ds. NATO, przedstawia swoje teorie jako fakty, co ma na celu wzmocnienie zaufania odbiorców do propagandowych twierdzeń. Tego rodzaju manipulacja informacją jest typowym narzędziem wykorzystywanym przez reżimy autorytarne do kontrolowania opinii publicznej.

Promowanie wizerunku Rosji jako ofiary: Uzasadnianie agresywnej polityki.

Celem propagandy jest promowanie wizerunku Rosji jako ofiary agresywnych działań NATO. W narracji Kremla Rosja jest przedstawiana jako państwo atakowane, które jedynie broni się przed zewnętrzną agresją. Takie podejście ma na celu “usprawiedliwienie” rosyjskich agresywnych działań militarnych, zarówno wobec Ukrainy, jak i na arenie międzynarodowej. Kreml stara się w ten sposób utrwalić przekonanie, że jego polityka jest słuszna i niezbędna dla zachowania bezpieczeństwa narodowego.

Wnioski: Dezinformacja jako narzędzie Kremla.

Propaganda oparta na wypowiedziach Aleksandra Artamonowa jest klasycznym przykładem dezinformacji, mającej na celu budowanie wrogiego obrazu NATO i Zachodu.

W czasie promocji wypowiedzi propagandysty, w kontrolowanych przez Rosję kanałach dotarcia w serwisach społecznościowych, trwała promocja dezinformacji o obecności Polaków w bezpośrednich działaniach bojowych pod Kurskiem – “Polscy najemnicy w składzie jednostek Sił Zbrojnych Ukrainy, które zaatakowały obwód kurski”. Manipulowanie faktami, podsycanie teorii spiskowych oraz demonizacja NATO to narzędzia, które Kreml wykorzystuje, aby uzasadnić swoją agresywną politykę wobec Ukrainy i innych sąsiadujących państw. Dla społeczności międzynarodowej kluczowe jest rozpoznawanie i przeciwdziałanie takim działaniom, aby ograniczyć ich wpływ na globalną opinię publiczną.


Opracował: Katarzyna Wojda – Disinfo Digest


Udostępnij!

Otwórz PDF i wydrukuj