14
Najnowsza aktywność

3

Najnowsza aktywność

Propaganda Pekinu: Chiny, Rosja, Iran i Korea Północna „ofiarami Zachodu”.

Chińska propaganda przybiera na sile, starając się przedstawiać Zachód, a szczególnie Stany Zjednoczone, jako główne zagrożenie dla światowego pokoju. Analiza najnowszej odsłony ataków propagandowych Pekinu wskazuje wiele technik manipulacyjnych, mających na celu zniekształcenie rzeczywistości i wywołanie strachu u anglojęzycznych adresatów operacji.

Komentarz analityczny #ChinaWatch: Analiza chińskiej propagandy opartej na cytowaniach z „publicystyki’ Zhenga Yongniana – Profesora na Uniwersytecie Chińskim w Hongkongu w Shenzhen pełniącego jednocześnie funkcję prezesa Instytutu Spraw Międzynarodowych, Qianhai oraz bieżących działań informacyjnych CHRL wymierzonych w postrzeganie NATO. Wybrane aspekty:

Chińska propaganda intensyfikuje działania przeciwko NATO i USA.

Chiny zwiększyły swoje wysiłki propagandowe, dążąc do podważenia zaufania do Sojuszu i zdyskredytowania jego działań na arenie międzynarodowej. Pekin, za pomocą cenzury i manipulacji, dezinformuje o swojej roli we wspieraniu Rosji w wojnie przeciwko Ukrainie oraz o rzekomym zagrożeniu, jakie NATO stwarza dla porządku światowego. Chińska propaganda, poprzez szeroko zakrojone działania dezinformacyjne, stara się podważyć zaufanie do NATO i USA, przedstawiając je jako agresorów zagrażających bezpieczeństwu w regionie Azji i Pacyfiku.

Fałszywe oskarżenia i polaryzacja

Propaganda Chin przedstawia gospodarkę światową jako „pole walki” w których sankcje mają być narzędziem wrogich i celowych działań działań Stanów Zjednoczonych, Zachodu. Propaganda eksponuje w tym kontekście szczególne znaczenie polityki handlowej prowadzonej przez administrację Donalda Trumpa i Joe Bidena pomijając całkowicie kontekst geopolityczny czy powody restrykcji nakładanych przez świat zachodu na chińskie podmioty (np. w związku z podejrzeniami niektórych chińskich podmiotów o szpiegostwo). Propaganda posługuje się w tym obszarze prostą manipulacją przedstawiając informacje w sposób jednostronny i selektywny. Ten zabieg czyni teksty pełne negatywnej narracji, która ma demonizować Zachód, szczególnie administrację USA.

Chiny, Rosja, Iran i Korea Północna „ofiarami Zachodu”

„Publikacje” chińskiej propagandy są oparte na narracjach przedstawiających Chiny jako państwo rzekomo zagrożone, zmagające się z imperialną polityką Zachodu. W tym celu podkreślają ideologiczną konfrontację między „demokracją” a „autokracją”, sugerując, że USA, Zachód dążą do narzucenia swojej „wrogiej” ideologii i w tym celu blokują rozwój Chin. W tym kontekście Chiny są fałszywie przedstawiane jako ofiara Zachodu.

Propaganda sugeruje też, że działania Zachodu (w rzeczywistości polityka bezpieczeństwa NATO – przyp. redakcja) mają na celu powstrzymanie Chin poprzez sztuczne tworzenie konfliktów. Te rzekome konflikty inspirowane przez NATO mają być w optyce propagandy Pekinu oparte na koncepcji konfrontacji Zachodu z tzw. „Globalnym Wschodem”. W tej narracji Chiny, Rosja, Iran i Korea Północna są przedstawiane jako ofiary polityki Zachodu. Ten zabieg propagandowy i zastosowane narracje mają legitymizować agresywną politykę Chin, Rosji, Iranu i Korei Północnej. Optyka Chin jako „zagrożonych” jest uwiarygadniania dezinformacją o sprawczej czy wręcz prowokacyjnej roli NATO i Zachodu w konfliktach zbrojnych na świecie. Jako przykład, propaganda przedstawia w fałszywym świetle rosyjską napaść na Ukrainę jako „konsekwencję ekspansji NATO i polityki Zachodu”.

Jednocześnie propaganda zastrasza, że taka (rzekoma) polityka Zachodu doprowadzi do wybuchu wojny światowej. Podkreślanie możliwości globalnego konfliktu, ma wywołać strach i niepewność aby następnie „obarczyć” Zachód rzekomym celowym dążeniem do konfrontacji z Chinami. Te narracje są wspierane ostrzeżeniami o możliwości wybuchu wojny światowej sugerując, że głównym polem bitwy może być region Azji i Pacyfiku, w którym „USA dążą do dominacji”. Tego typu przekazy to prosta technika zastraszania poprzez wywoływanie lęku przed globalnym konfliktem i wskazywanie Zachodu jako dążącego do ‘zniszczenia pokoju światowego”.

NATO jako wróg – Chiny jako „zagrożone”

Chińska propaganda, państwowe “media” (niejednokrotnie prowadzone przez podmioty zastępcze, pozornie komercyjne ale kontrolowane przez chińskie władze), regularnie publikują artykuły i reportaże, które przedstawiają NATO w negatywnym świetle.

W kontrolowanych przez Pekin zasobach w mediach społecznościowych pojawiają się systematycznie fałszywe informacje i memy, które mają na celu podsycanie anty-NATOwskiej retoryki. Chińska dezinformacja często przedstawia NATO jako agresora i “destabilizatora”, który zagraża światowemu pokojowi. Działania dezinformacyjne, sugerują, że USA i NATO prowokują zagrożenie w regionie Azji i Pacyfiku. W szczególności odnosi się do propagandy Pekinu o współpracy NATO z krajami takimi jak Australia, Japonia, Korea Południowa, Nowa Zelandia oraz Tajwan. 

Chińska propaganda, podobnie jak rosyjska, próbuje odwrócić rolę agresora i ofiary, przedstawiając Chiny jako zmagające się z rzekomą “ekspansją NATO”.

Wyzwania dla NATO

NATO stoi przed poważnym wyzwaniem, jakim jest przeciwdziałanie chińskiej dezinformacji i propagandzie. Aby skutecznie przeciwdziałać, Sojusz musi zintensyfikować wysiłki w zakresie komunikacji strategicznej. Zwiększenie potencjału kontrwywiadowczego, wczesna detekcja środków aktywnych stosowanych przez Chiny przeciwko Zachodowi oraz zaangażowanie sektora militarnego i pozamilitarnego do obniżania potencjału chińskich i rosyjskich operacji wpływu są kluczowe.

Współpraca i Edukacja

Współpraca z mediami, organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami jest niezbędna do skutecznego przeciwdziałania chińskiej propagandzie. Kluczowe w walce z dezinformacją jest wielodomenowe i multidyscyplinarne podejście do zagrożeń informacyjnych, w tym edukacja społeczeństwa na temat zagrożeń związanych z propagandą i dezinformacją.


Opracował: Tadeusz Kania – Disinfo Digest


Udostępnij!

Otwórz PDF i wydrukuj