10
Najnowsza aktywność

Jak rosyjska propaganda grozi Zachodowi eskalacją i bankructwem. W ostatnich tygodniach zaobserwowano wzrost intensywności prokremlowskich przekazów medialnych, które próbują kształtować zafałszowany obraz relacji Rosji z Unią Europejską w kontekście wojny w Ukrainie. Przykładem takiej narracji jest materiał propagandowy pod tytułem: „Podżeganie do konfliktów na naszych granicach dopiero się zaczyna”. W poniższym artykule przeprowadzono analizę najważniejszych motywów ideologicznych i retorycznych obecnych w tym przekazie.

3

Najnowsza aktywność

Jak rosyjska propaganda zniechęca Zachód do donacji wojskowych na rzecz Ukrainy.

Wybrane aspekty działań psychologicznych RUS: Obrazy zniszczeń zachodnich systemów uzbrojenia w działaniach propagandowych.

Rosyjski aparat propagandowy wykorzystuje różnorodne taktyki, aby zniechęcić wybrane grupy społeczne na Zachodzie do wspierania Ukrainy donacjami wojskowymi. Kluczowym elementem tej strategii jest kreowanie obrazu donacji jako marnotrawstwa zasobów, zastraszanie eskalacją wojny czy rzekomym prowokowaniem Rosji. W bieżącym komentarzu skupimy się na narracjach, które maja wykazać zachodniej opinii publicznej, że wspieranie Ukrainy uzbrojeniem jest bezsensowne. W narracjach propagandowych Rosja stara się uzyskać ten efekt poprzez promowanie informacji o rzekomej bezużyteczności sprzętu wojskowego przekazywanego Ukrainie, w tym także szerzenie fałszywych wiadomości o jego masowych zniszczeniach.

Promocja obrazów zniszczeń i bezużyteczności sprzętu wojskowego.

Rosyjscy propagandyści regularnie publikują obrazy i filmy przedstawiające zniszczony sprzęt wojskowy dostarczany Ukrainie przez państwa zachodnie. Celem tych działań jest wywołanie wrażenia, że pomoc militarna jest nieskuteczna i nieprzydatna na polu walki. Tego rodzaju treści mają zniechęcić zachodnie społeczeństwa do wspierania Ukrainy, sugerując, że przekazywanie broni i sprzętu wojskowego jest stratą pieniędzy oraz wiąże się z prowokowaniem ryzyk dla ich bezpieczeństwa – militarnego i społecznego / ekonomicznego.

Kreowanie fałszywego obrazu potęgi rosyjskiej armii.

W ramach kampanii propagandowej Rosja nieustannie promuje obraz swojej armii jako niezwyciężonej siły zbrojnej, zdolnej do pokonania każdego przeciwnika. Przykłady takie jak doniesienia o nowych, „niezniszczalnych” systemach uzbrojenia mają na celu stworzenie wrażenia, że rosyjska technologia wojskowa przewyższa zachodnie odpowiedniki. Propagandowe materiały podkreślają rzekomą wyższość rosyjskich systemów uzbrojenia, co ma budować obraz niezwyciężonej armii, a zachodnie donacje wojskowe jako słabe nie mające potencjału i skazane na zniszczenie.

Sugerowanie bankructwa zachodnich gospodarek.

Innym aspektem rosyjskiej propagandy jest podkreślanie kosztów wsparcia militarnego dla Ukrainy, które rzekomo prowadzą do finansowej ruiny krajów zachodnich. Narracje te sugerują, że wydatki na pomoc wojskową są realizowane kosztem usług społecznych, co ma na celu wzbudzenie sprzeciwu wobec polityki rządów wspierających Ukrainę. Propagandyści rosyjscy często podkreślają rosnące deficyty budżetowe, wzrost długu publicznego oraz konieczność cięć w programach socjalnych w państwach Zachodu jako rzekomej konsekwencji wydatkowania środków finansowych na przekazywane uzbrojenie.

Sugerowanie odpowiedzialności Zachodu za cierpienia i śmierć Ukraińców.

Rosyjscy propagandyści przedstawiają donacje wojskowe jako czynnik prowokujący i przedłużający wojnę w Ukrainie. Zastosowane techniki manipulacji często wykorzystują obrazy zniszczeń i ofiar cywilnych rosyjskiej agresji zbrojnej, aby obarczyć Zachód winą. Tego rodzaju zabiegi są wykorzystywane w operacjach, które mają wywoływać dyskurs dotyczący odpowiedzialności Zachodu za śmierć i cierpienia w Ukrainie oraz sugerowanie, że donacje wojskowe przyczyniają się do zwiększania liczby ofiar.

Polska jako wiodący cel propagandy.

Polska, będąca kluczowym hubem logistycznym w procesie wsparcia donacji wojskowych dla Ukrainy, jest szczególnie narażona na rosyjskie ataki propagandowe. Rosyjski aparat wpływu przedstawia Polskę jako agresywnego prowokatora wojny z Rosją. Narracje te są częścią szeroko zakrojonej operacji dezinformacyjnej, mającej na celu kształtowanie fałszywego obrazu rosyjskiej napaści na Ukrainę jako obronnej operacji przeciwko prowokacjom ze strony Zachodu i NATO, z Polską i USA w rolach głównych. Istotnym elementem tej operacji są procesy wsparcia dostaw uzbrojenia Ukrainie, które są przedstawiane w fałszywym kontekście “dowodu” agresywnej i prowokacyjnej polityki RP.

Wybrane techniki manipulacji.

  1. Kreowanie wrażenia klęski Ukrainy: Rosyjska propaganda często pokazuje ukraińskie straty oraz utratę zachodniego sprzętu wojskowego, aby wzmocnić obraz niepowodzeń Ukrainy. Takie działania mają na celu obniżenie morale, zastraszenie, podważenie zaufania do zachodnich donacji wojskowych i sugerowanie nieuchronnej klęski Ukrainy. Kształtowany w ten sposób efekt ma nakłaniać wybrane grupy adresatów propagandy do wątpliwości co do zasadności dalszego wspierania wysiłku obronnego Ukrainy.
  2. Manipulacja obrazami: Rosjanie często przygotowują się do niszczenia wybranych systemów uzbrojenia Ukrainy, aby uzyskać nagrania z różnych ujęć tego samego ataku. Materiały te są następnie wielokrotnie przetwarzane i przerabiane, aby kształtować błędne wrażenie o masowych zniszczeniach i utracie zachodniego sprzętu przez Ukrainę. Tego rodzaju manipulacje mają na celu zniekształcenie rzeczywistości i wprowadzenie w błąd odbiorców.

Skutki propagandy.

Rosyjska propaganda dąży do osłabienia wsparcia społecznego dla donacji wojskowych Zachodu na rzecz Ukrainy, wykorzystując różnorodne techniki manipulacji i dezinformacji. Ważne jest, aby społeczeństwa zachodnie były świadome tych działań i potrafiły krytycznie analizować przekazywane informacje. Dezinformacja może być potężną bronią, a my wszyscy jesteśmy jej celem. Polska, jako kluczowy partner w procesie wsparcia wojskowego dla Ukrainy, odgrywa istotną rolę w przeciwdziałaniu rosyjskiej propagandzie. Ważne jest, aby polskie społeczeństwo i instytucje były świadome zagrożeń wynikających z dezinformacji i potrafiły skutecznie na nie reagować.

Wnioski.

Rosyjska propaganda dąży do zniechęcenia społeczeństw zachodnich do wspierania Ukrainy poprzez kreowanie obrazu donacji wojskowych między innymi jako marnotrawstwa zasobów i prowokowania wojny. Propagandyści starają się wywołać wrażenie, że przekazywane uzbrojenie jest bezużyteczne i nieskuteczne, a koszty wsparcia militarnego prowadzą do bankructwa zachodnich gospodarek, przedłużania wojny i cierpienia Ukraińców. To dezinformacja.


Autor: Katarzyna Wojda – Disinfo Digest


Udostępnij!

Otwórz PDF i wydrukuj