English

3

Najnowsza aktywność

Wstęp Pod pojęciem inżynierii przymusowej migracji (ang. coercive engineered migration) należy rozumieć transgraniczny ruch ludności, który jest inspirowany przez jedno państwo, a …

Komentarz Analityczny Materiał informacyjny: miesięczne podsumowanie wraz z omówieniem kierunków działań rosyjskiej i białoruskiej propagandy w polskiej przestrzeni informacyjnej.  Preambuła: komentarz analityczny obejmuje wybrane …

Download the full report in English | Russian-and-belarusian-information-operations-targeting-relations-between-Poland-and-Lithuania Download the full report in Lithuanian | Rusijos-ir_arba-Baltarusijos-informacines-operacijos-kurios-gali-daryti-neigiama-itaka-Lenkijos-ir-Lietuvos-visuomeniu-tarpusavio-vertinimui INTRODUCTION Relations between Lithuania and Poland have been steadily …

Antyukraiński hejt jako biznes. Marcin Tokarski i projekt “Wschodnia Polska, jak Polacy są traktowani przez uchodźców – zbieramy info”.

Dwa tygodnie temu, kiedy już trwał napływ uchodźców z Ukrainy, powstała na FB grupa „Wschodnia Polska, jak Polacy są traktowani przez uchodźców – zbieramy info.”[1].

Przejrzałem wszystko: trwa tam intensywna dystrybucja fejków antyukraińskich i propagandy nieprzyjaciela. Grupa rośnie jak na drożdżach, ma już blisko dwa tysiące uczestników. Założycielem jest Marcin Tokarski z Hrubieszowa (zdjęcie). Marcin Tokarski to ciekawa postać. Prowadzi działalność gospodarczą „7 Marcin Tokarski”[2] (NIP 9191803943) pod adresem Rynek Sutki 29 w Hrubieszowie. Przedstawia się jako specjalista od marketingu Internetowego, co wyraźnie sugeruje, że wyczuł, że hejt antyukraiński jest nośny jako okazja do zarobku. Wystarczy przeczytać, jak sam siebie przedstawia na swoim profilu w serwisie LinkedIn[3]:
Obecnie mam bardzo duże wpływy na scenę alternatywną w Polsce. Generuję bardzo duże zasięgi organiczne, wypracowane poprzez kreację siatki powiązań z grup i fun page na platformie fb. Zobacz moją grupę – Strefa Pozytywnego Rozwoju Świadomości -> Świadomość, Duchowość, Miłość, ta grupa reprezentuje, czym zajmuje się wymienioną powyżej scena alternatywna w PL : Świadomość, Podświadomość, Duchowość, Miłość, Zdrowie, Nauka, Naturalne Świadome Życie, Zioła, Zdrowe odżywianie, Pozytywne myślenie, Prawo przyciągania, Pozytywna psychologia, Filozofia, Dobre wiadomości, Fizyka kwantowa, Inspiracje, Przypowieści, Humor, Piękno natury, Rozwój duchowy, Spokój ducha, Medytacja, Muzyka,, Motywacja, Szamanizm i wiele innych tematów podszytych pozytywną energią. Jeżeli chcesz promować na scenie alternatywnej inicjatywę, produkt lub usługę a może jeszcze coś innego? Jeżeli będzie się to zgadzało z moją filozofią zarabiania pieniążków – to możemy współpracować, zapraszam.”


Równolegle, Marcin Tokarski w firmie handlowej GM-Trade sp. z.o.o. w Hrubieszowie (KRS 0000713885) jako specjalista ds. marketingu. Co ciekawe, ze strony tej spółki wynika, że handluje z Ukrainą, a jej prezes Grzegorz Blajerski ma nawet flagę przy nazwisku wskazującą, że włada językiem ukraińskim. Z profilu firmowego [4] wynika wręcz, że jest to firma nastawiona na obsługę klientów z Ukrainy: opis profilu i większość wpisów są po ukraińsku, jest dużo wpisów protestujących przeciwko rosyjskiej inwazji.

Ciekawe, czy firma wie o działalności Marcina Tokarskiego i jak ukraińscy kontrahenci zareagują na informację, że jeden z menedżerów firmy zajmuje się hejtem antyukraińskim?

Najciekawsze dla jest to, że Marcin Tokarski prowadzi serwis „Dobre Wiadomości”, w postaci strony internetowej[5] i profilu Facebook[6] o bardzo dużej oglądalności: ponad 240 tysięcy subskrybentów. Zwróciłem już kiedyś uwagę na ten serwis, gdyż w potoku wpisów mających wprowadzić w błogostan, przemycane są w homeopatycznych dawkach treści słowianofilskie, skąd zwykle niedaleko do panslawizmu i prorosyjskości, ale na dobrą sprawę nie ma się do czego przyczepić – serwis ma więcej pozytywnych wiadomości o pomocy uchodźcom.

Wygląda zatem na to, że Marcin Tokarski robi na chłodno biznes Internetowy pod różne poglądy – uczestnicy jego nowego hejterskiego profilu mogą się czuć oszukani. Natomiast zakładam, że bazę danych do zapraszania Internautów na kolejne inicjatywy ma jedną. A może Marcin Tokarski stworzył lep na muchy, by wyłapywać antyukraińskich trolli? jeśli tak, to przedni pomysł, musimy się poznać.

Autor: Marcin Ludwik Rey

Przypisy:

[1] https://www.facebook.com/groups/2241195846042775

[2] https://aplikacja.ceidg.gov.pl/…/SearchDetails.aspx…

[3] https://www.linkedin.com/in/marcintokarsk/

[4] https://www.facebook.com/GM-Trade-104709245229855

[5] https://dobrewiadomosci.net.pl/

[6] https://www.facebook.com/dobrewiadomosci.net

Udostępnij!

Otwórz PDF i wydrukuj